HomeQ&AA - Z Game: things sold or purchased by weight, volume or length

A - Z Game: things sold or purchased by weight, volume or length

11
votes

I love these A-Z games and didn't see one on the topic of things that are sold or purchased by weight, volume or length.

(Just for fun, but not necessary, you could also list the current price for the item in your area of the world!)

So .....here we go!

I will start with a Spanish word that begins with "A", then you post a Spanish word that starts with "B", then "C" and so on. Please include an English translation of your Spanish word.

My word:

A = (el) azúcar = sugar

(Sold by weight, approximately $2 USD for 5 pounds in Minnesota, EEUU)

I hope that you enjoy this game!

Please click on NEWEST to see the last word posted

46038 views
updated JUL 9, 2010
posted by Pajaro44
Interesting..creative! - --Mariana--, JUL 2, 2010
Thank you, Marianne. It was my son's idea! - Pajaro44, JUL 2, 2010
Great idea Pajaro! - Yeser007, JUL 2, 2010
There is the possibility for items such as fabric, lumber, gasoline, liquor, wine, yarn, thread, plants (priced by volume/size of container - quart, gallon, etc.), bird seed, hummingbird/oriole juice, suet (for birds), mulch, rocks, dirt, compost, etc. - - 00494d19, JUL 3, 2010
Or course there is , pajaro, I think people finally got to use those after my post...jeje, sometimes it needs a bit of "pushing", the idea was great but another food thread was really not necessary, good job on pointing out the possiblities.great thread:) - 00494d19, JUL 3, 2010
It was "my bad" to begin with, Heidita. I should not have started the thread with a food word! - Pajaro44, JUL 3, 2010
very nice thread indeed pajaro, voting - 00494d19, JUL 6, 2010
Thank you very much, Heidita! - Pajaro44, JUL 6, 2010

100 Answers

6
votes

alt text

Hierro: aproximadamente $500 la tonelada

Iron: approximately $500 per metric ton.

updated JUL 5, 2010
posted by Gekkosan
Thank you, Gekko, for something other than food! - Pajaro44, JUL 2, 2010
5
votes

alt text

Índigo: $4.50 la onza

Indigo: $4.50 per ounce.

updated JUL 5, 2010
posted by Gekkosan
Thank you again! - Pajaro44, JUL 2, 2010
4
votes

Dulces -- candy ($5-6 per pound for good chocolate)

alt text

updated JUL 5, 2010
edited by --Mariana--
posted by --Mariana--
Sweet answer, sorry! - fontanero, JUL 2, 2010
4
votes

Cerezas - cherries.

We don't do pounds anymore, we do grams & kilos, although the last box I bought was 450 grams, commonly known as 1 pound ! I think they cost me £2.

updated JUL 5, 2010
edited by fontanero
posted by fontanero
4
votes

. uranio = uranium

Price of uranium

$41.75lb U3O8alt text

updated JUL 3, 2010
edited by sanlee
posted by sanlee
4
votes

T -- titanio -- titanium

alt text

updated JUL 3, 2010
edited by amykay
posted by amykay
3
votes

ópalo - opalalt text

updated JUL 8, 2010
posted by Yeser007
Beautiful picture! - Pajaro44, JUL 8, 2010
3
votes

xileno=xylene maybe already used I believe it is a liquid

sorry about the misspelling.trying to get out of the house too fast

updated JUL 6, 2010
edited by nizhoni1
posted by nizhoni1
It looks like I missed the boat on this one. - Yeser007, JUL 6, 2010
Xileno in Spanish. Good one, nizhoni - sanlee, JUL 6, 2010
Xylene is very nasty stuff that is usually what give Sharpies or Magic Markers that bad smell. One should not be exposed to it for a long period of time. - amykay, JUL 6, 2010
3
votes

sal=salt

updated JUL 3, 2010
posted by nizhoni1
3
votes

Espinaca -- spinach ($3 per pound)

updated JUL 2, 2010
posted by --Mariana--
3
votes

gandules=chick peas

updated JUL 2, 2010
edited by nizhoni1
posted by nizhoni1
3
votes

alt text

Jazmín en extracto: $5 la onza

Jasmine extract: $5 per ounce.

updated JUL 2, 2010
posted by Gekkosan
There - I figure that should be enought to get the imaginations fired up! :-) - Gekkosan, JUL 2, 2010
Thank you, thank you, thank you! ¡Muchisimas gracias! - Pajaro44, JUL 2, 2010
2
votes

néctar=nectar, any delicious drink

updated JUL 8, 2010
posted by nizhoni1
2
votes

M

madera contrachapada - plywood

alt text

updated JUL 7, 2010
edited by Vic_V
posted by Vic_V
I believe this is called luan, more of a veneer or a skin. True plywood is several layers fused together. - amykay, JUL 7, 2010
You're very close Amy but this is also multilayered and known as wacky-wood (a tradename)It is the most flexible veneer on the market and it is luan which itself is a type of mahogony. - Yeser007, JUL 7, 2010
2
votes

L -- Lechuga -- lettuce

alt text

updated JUL 7, 2010
edited by amykay
posted by amykay
SpanishDict is the world's most popular Spanish-English dictionary, translation, and learning website.
┬ę Curiosity Media Inc.
SOCIAL NETWORKS
APPS