Enter your questionIf gas line anti-freeze is 3 cans for 99 cents, and a customer wanted only two, how much would you charge him?* $0.66 $0.50 $0.75 $0.33 None of the answers are correct...
If gas line anti-freeze is 3 cans for 99 cents, and a customer wanted only two, how much would you charge him?* $0.66 $0.50 $0.75 $0.33 None of the answers are correct
2 Answers
una pregunta extrano
If we are doing basic math, the answer would be $.66 as 99/3 =33 and you are selling 2. However the more business savvy answer could be $.75 as buying in bulk is cheaper (in the US. This doesn't seem to hold up in Mexico and I don't know why!). The idea is that in bulk, you have less packaging and therefore lower cost which translate to a lower price.
You could also give them the incentive to buy more so you can get the product out of the store. By making fewer more expensive, you move more product.
But I suppose you wanted something to do with spanish...