Irregular forms are in red
PresentPreteriteImperfectConditionalFuture
yohiervohervíhervíaherviríaherviré
hierveshervistehervíasherviríashervirás
él/ella/Ud.hiervehirvióhervíaherviríahervirá
nosotroshervimoshervimoshervíamosherviríamosherviremos
vosotroshervíshervisteishervíaisherviríaisherviréis
ellos/ellas/Uds.hiervenhirvieronhervíanherviríanhervirán
PresentImperfectImperfect 2Future
yohiervahirvierahirviesehirviere
hiervashirvierashirvieseshirvieres
él/ella/Ud.hiervahirvierahirviesehirviere
nosotroshirvamoshirviéramoshirviésemoshirviéremos
vosotroshirváishirvieraishirvieseishirviereis
ellos/ellas/Uds.hiervanhirvieranhirviesenhirvieren
Imperative
yo-
hierve
Ud.hierva
nosotroshirvamos
vosotroshervid
Uds.hiervan
PresentPreteritePastConditionalFuture
yohe hervidohube hervidohabía hervidohabría hervidohabré hervido
has hervidohubiste hervidohabías hervidohabrías hervidohabrás hervido
él/ella/Ud.ha hervidohubo hervidohabía hervidohabría hervidohabrá hervido
nosotroshemos hervidohubimos hervidohabíamos hervidohabríamos hervidohabremos hervido
vosotroshabéis hervidohubisteis hervidohabíais hervidohabríais hervidohabréis hervido
ellos/ellas/Uds.han hervidohubieron hervidohabían hervidohabrían hervidohabrán hervido
PresentPastFuture
yohaya hervidohubiera hervidohubiere hervido
hayas hervidohubieras hervidohubieres hervido
él/ella/Ud.haya hervidohubiera hervidohubiere hervido
nosotroshayamos hervidohubiéramos hervidohubiéremos hervido
vosotroshayáis hervidohubierais hervidohubiereis hervido
ellos/ellas/Uds.hayan hervidohubieran hervidohubieren hervido
This data is provided by Onoma.
Examples
Search history
Did this page answer your question?