Irregular forms are in red
PresentPreteriteImperfectConditionalFuture
yogimogemígemíagemiríagemiré
gimesgemistegemíasgemiríasgemirás
él/ella/Ud.gimegimiógemíagemiríagemirá
nosotrosgemimosgemimosgemíamosgemiríamosgemiremos
vosotrosgemísgemisteisgemíaisgemiríaisgemiréis
ellos/ellas/Uds.gimengimierongemíangemiríangemirán
PresentImperfectImperfect 2Future
yogimagimieragimiesegimiere
gimasgimierasgimiesesgimieres
él/ella/Ud.gimagimieragimiesegimiere
nosotrosgimamosgimiéramosgimiésemosgimiéremos
vosotrosgimáisgimieraisgimieseisgimiereis
ellos/ellas/Uds.gimangimierangimiesengimieren
Imperative
yo-
gime
Ud.gima
nosotrosgimamos
vosotrosgemid
Uds.giman
PresentPreteritePastConditionalFuture
yohe gemidohube gemidohabía gemidohabría gemidohabré gemido
has gemidohubiste gemidohabías gemidohabrías gemidohabrás gemido
él/ella/Ud.ha gemidohubo gemidohabía gemidohabría gemidohabrá gemido
nosotroshemos gemidohubimos gemidohabíamos gemidohabríamos gemidohabremos gemido
vosotroshabéis gemidohubisteis gemidohabíais gemidohabríais gemidohabréis gemido
ellos/ellas/Uds.han gemidohubieron gemidohabían gemidohabrían gemidohabrán gemido
PresentPastFuture
yohaya gemidohubiera gemidohubiere gemido
hayas gemidohubieras gemidohubieres gemido
él/ella/Ud.haya gemidohubiera gemidohubiere gemido
nosotroshayamos gemidohubiéramos gemidohubiéremos gemido
vosotroshayáis gemidohubierais gemidohubiereis gemido
ellos/ellas/Uds.hayan gemidohubieran gemidohubieren gemido
This data is provided by Onoma.
Examples
Search history
Did this page answer your question?